SU TOPLAMALARINDA NE YAPILMALIDIR?

15/04/01

Su toplaması (veya flikten), genellikle cildin sert bir yüzeyle ( ayakkabı, alet, raket tutma gibi) tekrarlanan sürtünmesi nedeniyle oluşan bir yaradır. Baslangıçta kızarıklık olarak kendini gösterir. Sonra eger sürtünme devam ederse; epidermis kabarır ve su toplar. Bir çok durumda problem yaratmadan kendiliğinden iyileşmesine rağmen,  özel yöntemler ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

NE YAPILMALI?

Su toplamış kabarcıgı patlatmayınız. Bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Daha sonra, yarayı dış etkenlerden ve ikincil bir enfeksiyondan koruyacak olan hidrokolloid bandı yapıştırınız.  Kabarcık,  hidrokolloid bant uygulandıktan sonra patlayacaktır. Çıkan sıvı ile hidrokolloid bandın teması sonucu bir jel oluşur. Bu jel, acının hafiflemesini ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.

Kabarcık zaten patlamışsa; su ve sabunla yıkayıp antiseptik uygulayınız. Daha sonra yaranın olduğu bölgeye hidrokolloid bir bant yapıştırınız. Bant, yaradan sızanlar ile temas edince  bu sızıntıları absorbe eder ve iyileşmeye  yardımcı olan bir jel oluşturur.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Ayağınıza ve ayak numaranıza uygun ayakkabılar giyerek su toplaması problemini önleyebilirsiniz.

URGO Laboratuvarları, tüm ailenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek eksiksiz bir ürün yelpazesine sahiptir.